na úvod

Mléčné výrobky
BioVavřinec – sýry, jogurty, mléko
více...


Šetrnost k přírodě, biokvalita i rodinná tradice

Historie rodiny hospodařící na statku v Okrouhlicích je údajně až několik století stará. V období totality byla tato tradice přerušena a k obnovení došlo až v roce 1993, kdy tatínek současného majitele Antonín Šmakal starší začíná znovu hospodařit. Již od začátku se zde pracovalo v režimu ekologického zemědělství, s respektem ke zdejší krásné přírodě. Postupem času převzal farmu jeho syn. 

V současnosti se Farma zabývá pěstováním pšenice a zejména pak chovem krav a zpracováváním mléka. O krávy je na farmě BioVavřinec dobře postaráno, zaměstnanci dbají na to, aby netrpěly stresem, mohly se volně pohybovat a dostávaly kvalitní krmivo. Hned od začátku bylo cílem při zpracování mléka vyrábět jen takové výrobky, které jsou co nejvíce přirozené a neobsahují tedy žádné pomocné látky, jako jsou různá zahušťovadla, škroby, či sušené mléko. 

V Našem gruntu můžete koupit například mléko, jogurty nebo čerstvé a zrající sýry z farmy BioVavřinec.
obrazek459
obrazek459
obrazek459

Farma Zahrádka – jogurty a tvarohy z kravského mléka
více...


Chutné mléčné výrobky

Petrovice u Sedlčan je místo, kde se nachází ekologická rodinná farma disponující chovem, která má přes 360 koz z plemene české bílé a hnědé kozy, kdy zhruba 200 kusů je dojných a k nim ještě 10 krav. Farma má na svém kontu ocenění v podobě certifikátu IFS. To dokazuje, že je farma v režimu ekologického zemědělství a veškeré výrobky jsou v biokvalitě. Farmu mají v režii František a Jana Pešičkovi, kteří v roce 2012 převzali hospodaření na pozemcích po Janu Maštalířovi.

Produkty této farmy jsou jogurty z kravského mléka bez příchutě, ale i s příchutí jahody, maliny a borůvky a dale také můžeme ochutnat tvarohový krém z kravského mléka s vanilkou a jogurtem.
obrazek311
obrazek311
obrazek311
obrazek311

Statek Horní Dvorce ─ mléko, sýry
více...

Historie statku sahá až do čtrnáctého století, kdy byl hospodářským dvorem u středověké tvrze. Dnešní statek ve své současné podobě začal fungovat v roce 2004 a je rodinným podnikem, který produkuje kravské a ovčí sýry a jehněčí maso a uzeniny. 

Mléko dávají ovce francouzského dojného plemene „Lacaune“ a je známé svou jemností a vysokým obsahem tuku a bílkovin.

Sýry na Statku Horní Dvorce jsou vyráběné ručně, a tudíž šetrně, a neobsahují žádné konzervanty ani barviva. V sýrárně vznikají jak sýry čerstvé, bez příchuti, ale také s olivami, ořechy či česnekem, tak sýry polotvrdé, ale také balkánský sýr, brynza nebo mazací sýry a kysaný nápoj žinčica.
obrazek325
obrazek325
obrazek325

Farma Cibochovi─ mléko, jogurty
více...


Jihočeská kvalita a mimořádná chuť 

Vynikajícími jogurty, tvarohy a sýry nám dodává Farma Cibochovi z jižních Čech. Na svojí malé rodinné farmě chovají Cibochovi pětadvacet krav, od kterých denně získají asi 300 litrů mléka pro výrobu vlastních mléčných produktů. 

Původně rodina začínala jen s prodejem čerstvého mléka v automatu, pak se pustili do vlastní výroby. Nejprve vyráběli sýry a jogurty ve vypůjčené mlékárně, ale po velkém úspěchu výrobků se rozhodli pořídit si vlastní minimlékárnu. Jogurty vás okouzlí svojí plnou chutí a kvalitou. 

V Našem gruntu je pořídíte v řadě příchutí, mezi nimiž vyniká například jogurt Ječmínek s ječmenem v sirupu, který získal ocenění v soutěži Chutná hezky jihočesky.
obrazek195
obrazek195

Kozí Farma Pěnčín – speciality z kozího mléka
více...


Ruční výroba a láska ke zvířatům

Historie statku sahá až do čtrnáctého století, kdy byl hospodářským dvorem u středověké tvrze. Dnešní statek ve své současné podobě začal fungovat v roce 2004 a je rodinným podnikem, který produkuje kravské, ovčí a hlavně výborné kozí sýry. V Pěnčíně chovají dvě plemena koz: kozu Bílou krátkosrstou a kozu Hnědou krátkosrstou. Obě jsou to česká plemena zvyklá podhorským podmínkám, proto jsou kromě zimních měsíců po celý rok na pastvinách.

Zdejší sýry jsou vyráběny ručně, a tudíž šetrně, a neobsahují žádné konzervanty ani barviva. Specialitou jsou čerstvé sýry ochucené olivami, ořechy či česnekem. Kromě toho můžete ochutnat ještě polotvrdé sýry, balkánský sýr, brynzu nebo kysaný nápoj žinčica. 

Kvalitu zdejších výrobků dokazují ocenění, které jak kozí, tak ovčí produkty z Pěnčína získaly včetně známky Regionální potravina Libereckého kraje a Výrobek roku Libereckého kraje v kategorii bio potravina.


Copyright Náš GRUNT s.r.o. 2009 – 2024