na úvod
     Zobrazit rok:



obrazek397

Liberec - V Liberci otevřeli obchod nabízející pouze kvalitní české potraviny od místních výrobců.

Síť farmářských prodejen Náš grunt otevřela první prodejnu na severu Čech. Česká společnost, kterou založili před pěti lety dva kamarádi, podporuje české výrobce potravin a místní zemědělce. Jejich výrobky prodává ve svých obchodech a usnadňuje tak zákazníkům přístup ke kvalitním českým potravinám, které se kvůli cenové bitvě neobjevují na pultech supermarketů.

Nová prodejna v centru Liberce nabízí kvalitní potraviny pouze české výroby.

Všechny výrobky, které se v obchodě objeví, prošly certifikací, která zaručuje český původ a kvalitu. Prodejnu v Revoluční ulici v Liberci si otevřel teprve čtyřiadvacetiletý Petr Šmídl s manželkou. „Našly se finance a jsou na to síly, tak proč čekat do šedesáti," komentoval svůj brzký start v podnikání Šmídl.

Po celé republice vyrostlo od roku 2010 na třicet prodejen s lokálními potravinami pod značkou Náš grunt (dříve Český grunt), které zásobuje na 180 českých výrobců. „Dříve jsme museli objíždět farmy a hledat dodavatele, kteří by dodávali své výrobky do našich obchodů. Teď už nás kontaktují sami," řekl jeden z majitelů sítě prodejen Jiří Málek.

Férový obchod

Liberecký obchod tak částečně zásobují i místní farmáři z Libereckého kraje. Uzeniny sem dodává například řezník Miroslav Nosek ze Studence u Semil. Ten ve svém řeznictví zastává tradiční způsob výroby bez éček, buničiny, vepřové kůže nebo masové tresti, které se objevují ve složení levných výrobků v supermarketech.

Pečivo dováží z pekáren Jiřího a Reného Hlůžových z Vysokého nad Jizerou. „Každý den pečeme pro naše zákazníky čerstvé věci v unikátní parní peci, která zachovává vlastnosti a vůni našich produktů," říká René Hlůž z Krakonošovy pekárny.

Čerstvé mléko, tvaroh nebo jogurty pocházejí z farmy Tomplei ze Skuhrova a farmy Dolenec ze Zlaté Olešnice na Jablonecku. Z místní produkce nabízí obchod také zeleninu a sezónní ovoce.

Miroslav Nosek provozuje vlastní řeznictví a uzenářství ve Studenci už od roku 1992. Drží se poctivé práce a záleží mu na kvalitě.

Mám respekt k řemeslu a nechci prodávat něco, za co bych se musel stydět

Miroslav Nosek provozuje vlastní řeznictví a uzenářství ve Studenci už od roku 1992.

Liberec Uzeniny patří už tradičně k nejprodávanějším produktům na farmářských trzích a v obchodech nabízejících lokální potraviny. Velkým zájem je o párky, kuřecí výrobky, šunku nebo třeba špekáčky. Lidé se už naučili připlatit si za kvalitu. Miroslav Nosek už více než 20 let kvalitní uzeniny vyrábí.

Je těžké prodat poctivé výrobky za slušnou cenu?

Výrobce si musí najít okruh zákazníků, který to ocení. Někdy to znamená, že se za nimi musíte vydat sami, třeba s pojízdnou prodejnou. Pokud někdo přijede jednou nebo dvakrát a zjistí, že jsou výrobky kvalitní, řekne to známým a rozšíří okruh zákazníků Povědomí zákazníků se zlepšuje, nenakupují už cokoliv, ale pečlivě si vybírají.

Co ve vašem řeznictví ve Studenci nabízíte?

Kompletní sortiment, maso a uzeniny. Fungujeme od 90. let a zákazníci si na nás už zvykli. Většinou trvá tak půl roku, něž si zákazníci najdou cestu do nově otevřeného obchodu. Lidé, kteří k nám přichází, vědí, že máme kvalitní výrobky a maso a navíc kvalitní obsluhu, která poradí a pomůže.

Proč jste se rozhodl vyrábět masné výrobky touto cestou? Existuje řada výrobců, kteří prodají cokoliv jen, aby vydělali.

Dělám to celý život. Mám respekt k řemeslu. Kdybych výrobky šidil, nemohl bych je ani ochutnat. Nechci prodávat něco, za co bych se musel stydět.

Existuje šance pro malé výrobce dostat své produkty do supermarketů?

Myslím si, že je to nereálné. Znám případy, kdy se o to někteří pokusili, ale narazili na tom, že pokud se výrobky neprodají, nedostanou zaplaceno a musí si je odvést. To je u potravin s krátkou dobou trvanlivosti docela problém. Navíc v supermarketech vládne cena, ne kvalita. Abych se mohl podřídit, musel bych přejít z kvalitní výroby na „šunt." Místo odborníků můžou párky vyrábět roboti. To není řemeslo. Když někdo řekne, bude dělat párek za 40 korun za kilo, taky to jde, ale pak to není řemeslník, jen pouhý nádeník.




Copyright Náš GRUNT s.r.o. 2009 – 2024